kategorie:

menu:


Nebezpečný router

27.12.2016   ::    téma: Linux

Zhruba před měsícem mi rutinní test Avastu u rodičů zobrazil varování že domácí router má starý firmware obsahující zranitelnosti. Výsledky našeho síťového skenu (pro kolemjdoucí, jsem zaměstnancem Avastu) beru trochu s rezervou, poměrně často varuje o věcech které si člověk na síti sám nastavil a jsou zabezpečené. Neaktuální firmware ale na lehkou váhu brát nelze. Ze zvědavosti jsem se podíval na detaily, jedná se o zranitelnisti CVE-2011–4723EDB-ID: 24453 u firmware verze 2.12 na routeru D-Link DIR-600, B5.


(pokračování)

Tree model with Silica components

22.12.2016   ::    téma: Programming

When you have Qt data model representing tree (QAbstractItemModel), you can use TreeView component when you are crating UI with QtQuick.


(pokračování)

Howto create time-lapse video in Linux

09.05.2014   ::    téma: Linux
Aurora

Some people in Avast had crazy idea – take all people from R&D (Research and Development), rent a plane and fly 2 200 km (1 400 miles) to north, for amazing teambuilding. This dream becomes true end of March this year. We spend 24 hours at Tromsø, Norway, north of Polar Circle. Our main goal was to see aurora borealis. Full story of this teambuilding is on Avast blog, nice photoreports in albums of Pepa Havlin and Honza Havelka.


(pokračování)

ReactConf 2014

26.04.2014   ::    téma: Programování

Začátkem dubna jsem se s dvěma dalšími kolegy účastnil prvního ročníku React konference pořádané v Londýně. Byla to konference spíše komorní, účastníků bylo zhruba 300, přednášejích bylo pouze dvanáct. Byli mezi nimi lidé jako Jonas Bonér (CTO společnosti Typesafe, která stojí za programovacím jazykem Scala), Joe Armstrong (tvůrce jazyka Erlang), Ben Christensen (vývojář z Netflixu)…


(pokračování)

LG Šmírování. Opravdu je tak hrozné?

24.11.2013   ::    téma: O čemkoliv

Tento týden proběhla internety zpráva že Smart TV od LG „šmírují“ na co se doma díváte. Původní rozbor na blogu Doctora Beet-a, v Česku pak zprávičky na root.cz, abclinuxu.cz, digizone.cz a všude možně jinde.


(pokračování)

Systém pro push distribuci malých balíků dat mnoha uživatelům

03.04.2013   ::    téma: Programování

Jak co nejrychleji rozeslat jeden balík velkému počtu uživatelů na internetu? Tento zápisek se pokusí shrnout ty najzajmavější problémy které jsme museli řešit při vývoji optimalizaci aplikace pro proudové aktualizace Avast! antiviru.


(pokračování)

Znovuvytvoření MySQL pohledů

23.04.2011   ::    téma: Linux

Dnes jsem se pustil do pročištění loginů ve firemní MySQL databázi a omezení přístupu na nejmenší nutnou množinu. Ukázalo se že odebrání uživatele z databáze není tak jednoduché jak se na první pohled zdálo. Po odebrání uživatelů po nich zbylo hodně pohledů, ke kterým nelze přistupovat.


(pokračování)

Očištění jádra od binárního ovladače Broadcom

16.02.2011   ::    téma: Linux

Hardwaru od Broadcomu jsem se vždy snažil vyhnout jak čert kříži. Právníci tohoto výrobce z nějakého zvláštního důvodu věří, že jediná možnost jak lidem zabránit překročení výkonnostních limitů pro WiFi pásma je znepřístupnění zdrojových kódů k ovladačům. Kdyby jejich zařízení tyto limity překračovalo (pro každý region jsou jiné) mohli by se dostat do sporu s místním regulátorem (v ČR je jím Český telekomunikační úřad). Linuxový kernel ale má mechanizmy jak omezovat vysílaný výkon v závislosti na geografické pozici a pro uživatele kteří chtějí místní omezení překračovat není uzavřený ovladač moc velkou překážkou, takže argumenty pro nutnost nesvobodných ovladačů silně pokulhávají.


(pokračování)

Hledání tématu diplomky

25.01.2011   ::    téma: Diplomka

Tento příspěvek jsem sepsal jako bezmocné postesknutí nad údělem studenta a vývojáře open source. Předem upozorňuji že se jedná o výlevy mé choré mysli s informační hodnotou blížící se nule.


(pokračování)

Vidím jiný svět

28.08.2010   ::    téma: Hardware

Nedávno si kolega koupil špičkový LCD panel od HP. Aby z něj dostal maximum a mohl na něm upravovat své fotografické výtvory zobrazené v reálných barvách, chtěl si jej zkalibrovat. Takové zařízení na kalibraci barevného podání ale není levná záležitost, pohybuje se kolem 40k Kč a nikdo z lidí v našem okolí jej nevlastní. Nastala tedy otázka kde jej sehnat. Naštěstí jeden takový přístroj (spekroferometr) je ve vlastnictví klubu SiliconHill a pro členy Studenské unie ČVUT je zdarma k zapůjčení.


(pokračování)