kategorie:

menu:


NĚCO O MNĚ

-- Tady se Vám pokusím přiblížit, kdo jsem vlastně zač.


Jsem dlouholetý FELák, uživatel Linuxu, zastánce OpenSource, nadšený programátor, milovník vodní dýmky...

Najít mě můžete na Ábíčku, Githubu, OpenHubu a na dalších místech internetu pod nickama Karry, KarryCZ...

co dodat
jméno: Karas Lukáš
rok narození: 1986
výskyt: Praha, Jindřichův Hradec
záliby:
programování čehokoliv v čemkoliv,
tuning OS Linux
hudba (trance, house...),
sport (veslování, cyklistika, lyžování),
a tak trochu hardware

Jak jsem se dostal k programování...

...u kompu

Programovat jsem začal na základní škole v Pascalu a x86 assembleru. Později jsem se dostal přes tvorbu webů v PHP až k C/C++ a Javě. Z povinnosti, nebo někdy i náhodou jsem se setkal i s jinými programovacími jazyky jako je ActionScript, C#, SmallTalkX, nespočetně druhů assembleru... V současnosti pracuji jako Java programátor.

...bastlení...

moje vlastní reproduktory

Mimo programování je mým dalším koníčkem elektrotechnika. Jak jsem se k ní dostal? Když mi ji začali cpát na střední škole do hlavy, tak mi došlo, že nemá cenu tomu vzdorovat a začala mě i celkem bavit. Naplno mě chytla, když jsem si ve druháku postavil malý zesilovač (2x20W) a k němu si podle vlastního návrhu udělal reprosoustavu (2x60W, reproduktory TVM Acoustics).

V roce 2006 jsem udělal maturitu, jejíž součástí byl maturitní projekt. Nejblíž mi z okruhů pro maturitní projekt byla mikroprocesorová technika, obsahující jak bastlení elektrických zapojení tak i programování. Se spolužákem jsme se rozhodli postavit MP3 přehrávač využívající jako zdroj dat ATA disk. Abych mohl ve vývoji přehrávače pokračovat (maturitní projekt musel zůstat ve škole) postavil jsem si další exemplář, vylepšený o grafický displej. Více o tomto projektu se dočtete v sekci MP3 PŘEHRÁVAČ.

...a Linuxu

Už od dob, kdy jsem se poprvé (tuším ve druháku) setkal s kancelářským balíkem OpenOffice.org jsem fandil svobodnému sofwaru. Ještě před vstupem na vysokou školu jsem plánoval, že se začnu učit pracovat s Linuxem, abych uměl spravovat Unixové/Linuxové servery. V prvním semestru na FELu jsem poznal že tento OS lze bez problémů používat i na desktopu k běžné práci, ne jen jako serverový OS. Když jsem pak ještě viděl co dokáže Linux s window managerem Beryl (Dnes Compiz Fusion) byl jsem rozhodnut že ho prostě musím mít.

Začátky byli těžké. Spousta věcí pro mě byla nová. Postupně jsem vyzkoušel tyto distribuce: Debian, Mandriva a Kubuntu. U Kubuntu pro architekturu amd64 jsem zůstal dodnes.